|
Az olvasás-és helyesírás-gyengeség okai
Egyre több gyerek szenved dyslexiában (olvasásgyengeség) és/vagy dysgraphiában (írás- helyesírás-gyengeség). Ez azt jelenti, hogy normális, vagy átlagnál magasabb intelligenciájú gyermekek nem, vagy nehezen tudnak megtanulni írni, olvasni. Az irodalom a hazai gyakoriságot 5-10% közé teszi, de ha azt a tág meghatározást alkalmazzuk, hogy olvasásgyenge az a gyermek, aki nem képes a saját korának megfelelő szövegből az információt felvenni, akkor 30%-os irodalmi adat is olvasható.
Az olvasás- és helyesírás-gyengeség ú.n. sokokú rendellenesség, akkor mutatkozik meg, ha 3-4 ok együtt áll fenn a gyereknél. Jelenleg 10 okot tudok fölsorolni, egy részük kifejezetten összefügg a fizikai vagy szellemi környezetszennyezéssel.
1. Öröklődő.
2. Nemhez kötött.
3. A beszédfejlődés zavara. Ez a leggyakoribb és a legsúlyosabb ok, közvetlen környezetszennyezési háttérrel. Ugyanis a beszédészlelés pontosságának a csökkent volta a fő oka az írásgyengeségnek, de az olvasásgyengeségnél is nagy a szerepe. A gyerek nem hallja pontosan a szavakban a hangok gyöngysorát, csak úgy körülbelül. Úgy hallja a szavakat, ahogy egy rövidlátó ember lát szemüveg nélkül. Ennek oka, hogy a beszéd tanulásának idején (kb 8 hónapos kortól a 3. életév végéig) a gyerek nem hallja a beszédet elég tökéletesen. Ez nem dB-es halláscsökkenést jelent, hanem sokkal finomabbat. Okai a középfülgyulladások, az állandó náthák, fülkürtő-gyulladások. Minél több nitrogén-oxidot eregetünk a gépkocsikból a levegőbe, annál jobban rongáljuk gyermekeink nyálkahártyájának védekező erejét, annál több írásképtelen gyereket "termelünk", akiket majd szintén autóval fogunk iskoláskorban gyógykezelésre vinni! Ugyancsak ide tartozik a szellemi környezetszennyezés egyik tünete: a félfigyelem. Idézem Kokas Klárát A zene felemeli a kezeimet című könyvéből: "A kisgyermek még egész figyelmével fordul a dolgok, történések, jelenségek, személyek felé, mert életének éber perceiben a tanulás a természetes. Anyja, apja vonásait, hangját sem tudná megtanulni félfigyelemmel. Félfigyelésre a felnőttek szoktatják részint összevissza ontott ingerekkel, részint saját példájukkal. Egész társadalmunk — és nemcsak a miénk — a félfigyelők tevékenységét nyögi, annak áldozatai vagyunk. A félfigyelem pestisként pusztít, ragályát kisgyermekek is elkapják, és soha ki nem gyógyulnak belőle. A kórokozók táptalaja a háttér TV, a rádió és a magnó, amely számos családban állandó hangokat termel megállíthatatlan és kivédhetetlen tömegben. A gyermek, aki a háttérzajtól nem menekülhet, védekezésül megsüketíti magát. Csak azt hallja, amit hallania muszáj, így marad életben. Hamar megtanulja, hogy a felnőttek beszédét hallatlannak vegye (!). A félfigyelő nem csak arra nem figyel, amit a másik közölne, de még arra sem, amit saját maga beszél."
4. Szemészeti ok.
5. Lelki okok. (Ezek nem kórnemzők, csak tünetfenntartók.)
6. Szociális okok.
7. Iskolai olvasástanítási módszer.
8. A vizuális kultúra túltengése. Ez szellemi környezetszennyezés (Vekerdi Tamás). A TV, a képmagnó, a képregények "segítségével" leállították gyermekeinkben a képzelet beindulását. A szövegmegértés abból alakul ki, hogy a gyermek hallgatja a mamát és a nagymamát, ahogy mesél, és az ő saját képzelete teremti meg a hallott később az olvasott szövegből a képeket, alakokat, a belső filmet, vagy inkább színházat talán az életet. A Pál utcai fiúkban Boka olyan, amilyennek én elképzelem, és a helyszíneket is én teremtem. Sikerült ezt a csodát leállítani gyermekeinkben, pedig a képzeletnél nincs agyfejlesztőbb folyamat. A készen adott képekkel azt érjük el, mintha egy gyereket 16 éves koráig pépessel etetnénk, és csodálkoznánk, hogy mi lett a fogaival? Mi lett a szövegmegértésével?
9. Az idegrendszer tökéletlen érettsége. Ebben benne van gyermekeink ólommérgezettsége, a levegő magas CO-tartalma, a cigarettázó anya és környezet, az asztmás, oxigén-hiányos állapotokon keresztül vergődő gyermek, mert itt a legfőbb háttér a valamilyen módon létrejött, oxigén- hiányos állapot.
10. Ez az utolsó egy igazi szellemi ok, az én gondolatmenetem. Abból indultam ki, hogy a dyslexia-dysgraphia járvány. Csak az EÁ-ban 12 millió gyermeket érint, de ugyanúgy járványos Ázsiában (Kína, Korea, Japán), Európában, minden "civilizált" országban. Azt gondolom, hogy ennek az az oka, hogy az írás és olvasás elvesztette eredeti rendeltetését. Valaha az atyák nemzedéke írásban adta át az élet tárgyi és erkölcsi feltételeihez szükséges információkat a fiak nemzedékének. Azért írásban, hogy az minél pontosabb legyen, hiszen az élethez volt szükséges. A fiúk nemzedéke az olvasás által az atyák bölcsességére állt rá. Ebből az eredeti rendeltetéséből minden megromlott vagy elveszett. Egyrészt a fiak nemzedéke már úgy tűnik nem akar ráállni az atyák bölcsességére. Talán gondolom a két világháború óta a fiak nemzedéke már nem hisz az atyák életre vivő bölcsességében.... Másrészt az írás maga megbízhatatlanná vált. Mire való ma az írott információ nagy része? A becsapottság növelésére. Ebben az értelemben a dyslexia-dysgraphia járvány, elsődlegesen szellemi ok miatt; mint minden járványnál a "betegséget" az esékenyek kapják meg, akiknél a fenti 9 okból néhány "megágyaz" a rendellenesség kibontakoztatásához (pl. Örökletes + hallási + rossz olvasás tanítás).
dr. Marton Éva (GA/A Sajtószemle, 1993 május 28.)
|