|
Veszélyesen sugárzó adólétesítmények
Felhívás az önkormányzatokhoz a sugárzó adólétesítmények környezeti és egészségi hatásaival kapcsolatban
Az új médiatörvény hatására megduplázódik a rádió- és televíziócsatornák száma; az országos műsorszórás biztosítása érdekében a következő másfél évben az Antenna Hungária további 68 nagy teljesítményű adóberendezés üzembe állítását tervezi. A Westel 900 és a Pannon GSM várhatóan idén biztosítja szolgáltatásának "országos lefedettségét", ami több tucat újabb mobiltelefon-bázisállomás létesítését sejteti.
A sajtóban sűrűsödő híradások jól jelzik a nem körültekintően telepített adótornyok (vevő-átjátszók) okozta városkép- és tájvédelmi problémákat. Nagy részük arra vezethető vissza, hogy az üzemeltető adótornyát az önkormányzat, illetőleg a természetvédelmi hatóság engedélye nélkül, vagy éppen tiltásuk ellenére telepítette (mint pl. Kisvárdán a Matáv Rt., vagy a Westel a gyöngyösi Sár-hegyen).* , **
Egyesületünk tiltakozik a jogszabályok kijátszására, az utólagos fennmaradási engedélyek "kikényszerítésére" irányuló telepítési szándékok ellen. A beruházók által folytatott ilyenfajta gyakorlatot jogbiztonsági szempontból aggályosnak és demoralizálónak tartjuk.
Felhívjuk továbbá az érintett hatóságok figyelmét arra, hogy a sugárzó adóberendezések létesítése nem csupán műszaki és tájvédelmi korlátokat vet fel; az üzemeltetés által keltett elektromágneses sugárzás (illetve az indukált nagyfrekvenciás feszültség) miatt az adó környékén különböző mértékű élővilág- és egészségkárosodással lehet számolni.
A telepítést vagy az üzembe helyezést engedélyező hatóságok sajnos gyakran mellőzik az illetékes ÁNTSZ szakhatósági bevonását. Teszik ezt annak ellenére, hogy a beruházó nem dokumentálja a térség jelenlegi elektromágneses térerősség- terhelését, nem bizonyítja az MSZ 16260-86 sz. szabványban foglalt határértékek betarthatóságát.
A hazai és külföldi szakirodalom egyre többet foglalkozik az elektromágneses sugaraknak az emberi szervezetre gyakorolt termikus és atermikus hatásaival (elektroszmog). A jelenlegi műszaki szabvány megállapításánál csupán a rövid távon jelentkező (letagadhatatlan) termikus jelenségekre voltak figyelemmel (testhőmérséklet emelkedése, alvás- és szívrit-muszavarok, fejfájás).
A belterületen emelt, ill. épületekre telepített adó közelében lakó, dolgozó állampolgároknál azonban az őket folyamatosan érő terhelés miatt reálisan számolni kell a sugárzás atermikus (a sejtekre és enzimekre, vérképző- és hormonszervekre, idegrendszerre gyakorolt) hatásaival is.***
Különösen veszélyeztetettek a legyengült immunrendszerű betegek és idősek, a nők és gyermekek, a terhes kismamák valamint azok, akik szívritmus-szabályzót használnak.
Az elektroszmog élettani hatásain jelenleg sokrétű vita folyik az egész világon. Ma már nemcsak az bizonyított, hogy a nem ionizáló sugárzás beavatkozik az élő szervezet működésébe, de az egyes egészségkárosító hatásokat is valószínűsítették (éppen ez az oka annak, hogy a sugárzó létesítmények telepítését Nyugat-Európában sokszor már eleve lakott területen kívülre, attól minimális l,5 km-es védőtávolsággal tervezik).
A jelenlegi tudományosan vitatott helyzetben szakmailag megalapozatlannak és elfogadhatatlannak tartjuk az adótornyok (és erősítők) lakóterületen történő telepítésének jelenlegi gyakorlatát.
A megelőzés elvének szem előtt tartásával megítélésünk szerint megalapozott döntés csak akkor és arra a térségre vonatkoztatva hozható, ha és ahol az üzemeltető előzetesen bizonyítja, hogy az érintett hatásterületen hosszú távot figyelembe véve is kizárt az állampolgárok egészségkárosodása.
Kérjük, hogy a hatóságok az engedélyezés során a fentiek figyelembevételével járjanak el, utólag végeztessék el a szükséges méréseket. Határérték-túllépés esetén, illetve az engedély nélkül elhelyezett sugárzó létesítményeknél rendeljék el a lebontást. Az ismeretlen nagyságrendű, hatásaiban kiszámíthatatlan sugárzás okozta esetleges egészségkárosodások később értékcsökkenési, illetve kártérítési perek sokaságához vezethetnek.
Győr, 1996. április 10.
REFLEX Környezetvédő Egyesület
* az 1992. évi LXXII. tv. 28. ő (2) bekezdése értelmében a távközlés érdekében emelendő új magasépítmény létesítéséhez a települési önkormányzat (!) előzetes hozzájárulása szükséges.
** természetvédelmi területen létesítendő rádió- és televízióadó (távközlési is) a 152/1995. (XII. 12.) Korm. sz. rendelet értelmében környezeti hatásvizsgálat köteles.
*** sejtkárosodás? magzatkárosodás? agydaganat? vérrák (leukémia)? hormonzavarok? A lehetséges egészségkárosító hatásokat lásd: Dr. A. Varga: Elektrosmog c. könyvében.
|