Békamese
Ökológiai körökben gyakran emlegetett a kísérlet, miszerint ha egy békát forró vízbe teszünk, azonnal kiugrik, de ha hideg vízbe tesszük, és lassan melegítjük, hagyja magát megfőzni. Egy neves biológusunk, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja nemrég megjelent könyvének előszavában imígyen dolgozta fel a békamesét:
"Egy hatalmas kondér, esővízzel töltve áll egy elhagyatott táborhelyen az ottfelejtett palackos tűzhelyen. Néhány béka észreveszi a szúnyoglárváktól hemzsegő kitűnő élőhelyet, s beköltözik a kondérba. Egy különösen értelmes, Prométeusz nevű béka felfedezi, hogy a gáztűzhelyen ott a gyufa, s a gázcsapot kinyitva meggyújtja a lángot.
A langyosodó vízben minden sokkal nagyszerűbb. Több a szúnyog, több a béka, gyorsabb a növekedés. (...)
A víz azonban mintha már kedvezőtlenül meleg lenne. A szúnyogok sem szaporodnak eléggé. A békák már teljesen kitöltik a kedvező vízfelszínt. Némelyiknek már csak a felszín alatti második sorban marad hely, s fulladással, éhezéssel küszködik.
A növekvő elégedetlenség hatására a békák tanácsa kiterjedt kutatás megszervezését határozza el. Igényes tudományos alapossággal mérik a kondér fenekének hővezetését. Egyes tudós békák felhívják a figyelmet a melegedő vízből kiváló vízkő hőszigetelő hatására, ami a melegedés várható csökkenését eredményezheti. (...)
Egy szociológus-közgazdász tudósokból álló békacsoport a harmadik és második sorba szorult békákat biztatja: "Ne elégedetlenkedjetek, hogy nem vagytok elég magasan! A víz hőtágulása folytán rövid úton ti is eléritek a mai élvonal (a felszíni békák) pozícióját." Hogy akkor is ugyanolyan alászorultak maradnak, azt elfelejtik megemlíteni.
Egyéb csoportok bíznak a feltámadó szél hűtésében vagy a tűzhely gázpalackjának várható kimerülésében, de mivel a víz tovább melegszik, végül fontolóra veszik a gázcsap takarékra állításának lehetőségét is. A legerősebb csoportosulás elnök-főbékája a legfelsőbb és legkedvezőbb felszíni rétegből a javaslatot megvétózza, s a tudós békákat további monitorozásra, modellezésre, másféle megoldások keresésére szólítja fel.
A történet vége ugyanaz, mint az egyszerű békatanmeséé. Megfőttek."
(Vida Gábor: Helyünk a bioszférában)
|