kapcsolatlélegzetnyi hírlevélgyorskeresés
Loading
Civilek a Föld-csúcsról

"A Colin Powell beszédére adott reagálás pontosan kifejezi azt a dühöt, amelyet az Egyesült Államok viselkedése váltott ki a civil szervezetekből a Föld-Csúcson" — mondta a Reutersnek Remi Parmentier, a Greenpeace politikai igazgatója.
Az Oxfam nemzetközi civil szervezet képviselője, Andrew Hewett szerint "Kilencnapi szájjártatással alig néhány kérdésben sikerült elérni valamit, na meg a szegény országok egészségügyi ellátásáról született határozat. De úgy egészében gyenge a végeredmény. Győzött az önzés és a kapzsiság."


Charles Secrett, a Föld Barátai igazgatója szerint "a politikusok a nyilvánosság előtt a fenntartható fejlődésről papoltak, de a tárgyalódelegációjukat azzal az utasítással látták el, hogy kereskedelmi célokra hajtsanak és mindent mást szorítsanak háttérbe. Ez az utóbbi évtizedek legnagyobb politikai szemfényvesztése."
Andy Atkins, a Tearfund egyházi jótékonysági szervezet sok brit civilszervezet véleményét összegzi: "A környezetpusztítás és a szegénység elleni harcban kilométereket kellett volna előre lépnünk, de csak centiket sikerült. Egyes politikusok úgy tárgyaltak, mintha pókereztek volna a bolygóval meg a szegényekkel, például vállalták az egészségügy javítását cserébe azért, hogy lemondjunk a légszennyezés csökkentéséről."
Kiáltványt szerkesztett háromszáz kistermelő és halász, akik öt földrészről érkeztek a Fenntartható Fejlődés Csúcstalálkozóra. Mint mondják, a kistermelők alkotják a Föld népességének hetven százalékát. Állásfoglalásukban többek között arra hívják fel a figyelmet, hogy a családi mezőgazdasági munka az emberi kultúra alapját képezi: "a kistermelő (családi) gazdálkodás az emberiség történetében mindig elegendő ételt, munkát, gyógyszert, szellemi ihletet adott, valamint biztosította az oktatás és a készségfejlesztés alapjait."
Bihari László
(NOL — Global lista)



JELES NAPOK
 Augusztus 01.
   A szoptatás világnapja
 Augusztus 09.
   Állatkertek napja
 Augusztus 09.
   A bennszülött népek világnapja
 Augusztus 20.
   1989-ben e napon gyilkolták meg elefántcsont-csempészek George Adamsont, Joy Adamson munkatársát és férjét
 Augusztus 06.
   Hirosima-Nagaszaki emléknap
 
© Leveg? Munkacsoport 1991-2006. — Villámposta: szerkeszto@lelegzet.hu
A Lélegzetben megjelent írások és képek egyeztetés után, a forrás és a szerző feltüntetésével közölhet?k más kiadványokban.