kapcsolatlélegzetnyi hírlevélgyorskeresés
Loading
Autómentes Nap – Európai Mobilitási Hét
Sikertörténet Európából

Ez volt a címe annak a füzetnek, amelyet az első Európai Autómentes Nap összefoglalójaként adott ki a nemzetközi koordináló szervezet, leírva benne, hogy mi is történt 2000. szeptember 22-én Európa 760 városában, melyek között 4 magyar is volt.

Az Európai Autómentes Nap olyan rendezvény, melyen a települések egyes részeiről kitiltják a személyautókat, és az így felszabaduló közterületeken programokat szerveznek a járókelőknek. A rendezvény nem az autósok és az autózás ellen szól, hanem az élhetőbb városért „tüntet” csendesen. Arra hívja fel a figyelmet, hogy az utca közösségi tér, ahol beszélgetni, gyalogolni, zenét hallgatni is lehet. Ez tehát figyelemfelkeltés, amely arra szolgál, hogy minél többen gondolkodjanak el azon, miféle városban is szeretnének élni. Jó-e nekik, hogy veszélyes lelépni a járdáról, de sétálni a járdán sem lehet a parkoló autók miatt, zene helyett zajt hallunk, a kellemes létről pedig szó sem lehet. Szeretjük-e még városunkat, vagy menekülnénk már belőle?
A rendezvényt a helyi önkormányzatok szervezik az egységes európai elvek mentén, de figyelembe veszik a helyi sajátosságokat is. Szerencsés település, ahol jó az együttműködés, és a környezetvédő civil szervezeteknek módjuk van kifejteni nézeteiket arról, hogy a környezettudatos magatartás mindannyiunk közös érdeke. A fenntarthatóság elősegítése szükséges ahhoz, hogy unokáink is tudjanak még élni nagyszüleink szeretett városában. Az önkormányzatnak pedig módja van megvitatni terveit a polgárokkal egy széleskörű „lakossági fórumon”. Ekkor kialakulhat a valódi párbeszéd. Mennyire más hangulatú egy kötetlen beszélgetés a polgármesterrel, mint a közmeghallgatás a városházán. Az emberek bátrabban szólnak, kérdeznek. Ha van folytatás is, ha látják, hogy figyelembe veszik véleményüket a képviselők, és úgy épül meg például egy sétálóutca, ahogy ők szeretnék, akkor talán máskor is hallatják majd hangjukat.
Hogyan is kezdődött?
Egy francia város, La Rochelle megelégelve az útjain uralkodó zajt és a szennyezett levegőt 1997-ben elindított egy kezdeményezést, amelyet 1998-ban már egész Franciaország követett: szeptember 22-én Autómentes Napot rendeztek országszerte. A siker hatására 1999-ben negyven olasz város is csatlakozott a rendezőkhöz. Az EU környezetvédelmi főbiztosa, Margot Wallström pártfogásába vette a kezdeményezést. Ennek köszönhetően az Európai Unió tagországai 2000 februárjában közös támogató nyilatkozatban ismerték el a rendezvényt. A tagjelölt országok közül először Magyarország csatlakozott, majd rövidesen Közép- és Kelet-Európa több állama kormányzati kötelezettséget vállalt az Autómentes Napot rendező helyhatóságok támogatására. A lehetőséget megragadva 2002-ben már negyven magyar önkormányzat rendezett Autómentes Napot, és számuk évről évre nő. Hamar létrejött az európai koordináló szervezet, hogy a különböző településeken zajló programok egységes üzenete, nevezetesen: „Autó nélkül a városban!” biztosított legyen. Ezt a jelmondatot írták ki az egységes plakátokra minden résztvevő ország anyanyelvén.
Magyarországon évről évre több önkormányzat vállal kötelezettséget az Autómentes Nap megszervezésére az egységes európai karta aláírásával. Ezáltal lehetőség nyílik a település közlekedési-környezetvédelmi kérdéseinek közös átgondolására.
Résztvevő település az, ahol a polgármester aláírja a kartát, és ezzel kötelezettséget vállal arra, hogy lesz rendezvény, amely az egységes európai elveknek megfelel. A rendezvény hatásai az ünnep elmúltával is megmaradnak. Támogató település az, ahol a polgármester ezt a felelősséget nem vállalja, de a rendezvényt megtartják, vagy a helyi civil szervezetek vagy akár az önkormányzat jóvoltából.
A mobilitás hét napja

Az Európára kiterjedő rendezvények után 2002-ben az Autómentes Nap kibővítéseként egy új kezdeményezés, az Európai Mobilitási Hét indult útjára.
A szeptember 16. és 22. közötti hét a fenntartható városi közlekedés különböző részeinek bemutatásáról szól. Az Európai Mobilitási Hét lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzatok és a civil szervezetek bemutassák közlekedés-politikájukat, kezdeményezéseiket, legjobb megoldásaikat és új intézkedéseiket a fenntartható városi mobilitás érdekében.
A 2003-as év jelszava az „elérhetőség” volt, különös tekintettel arra, hogy ez volt a Fogyatékos Emberek Nemzetközi Éve. Mindenki számára biztosítani kell a lehetőséget a szabad helyváltoztatásra, függetlenül a vagyonától, nemétől, korától, egészségi állapotától. 2004-ben a „Biztonságos utcákat a gyerekeinknek!” lett a jelmondat. A gazdagabb országokban természetes, hogy valamelyik szülő, felnőtt családtag a nap egy részében sofőrként működik, mert a gyerekek nem közlekedhetnek egyedül a városban. Sajnos már nálunk is egyre több helyen előfordul ugyanez. A szabad iskolaválasztás miatt egy-egy divatosabb iskolába akár 30 km-ről is beíratják a gyereket, iskolabusz pedig még csak elvétve van.
Ha egy helyhatóság szabályos résztvevője kíván lenni az Európai Mobilitási Hét kezdeményezésnek, akkor a szeptember 16. és 22. közti hét minden napján tartania kell egy olyan rendezvényt, amely a fenntartható városi mobilitás valamelyik sajátos témájára hívja fel a figyelmet. Ezt az előírást az Európai Autómentes Nap és az Európai Mobilitási Hét Kartái rögzítik. A nemzetközi koordináló szervezet azonban nem szól bele abba, hogy az alábbiak közül melyik napra milyen programot tervez egy település. Főbb témák: a közösségi közlekedés, a kerékpározás, a felelősségteljes autóhasználat, a közlekedésszervezés, a mobilitás és egészség, valamint a szabadidő és bevásárlás.
A városok közül egyre többen rendeznek Autómentes Napot, sőt Mobilitási Hetet is. Több budapesti kerület után idén nagy áttörés várható, végre Demszky Gábor főpolgármester is aláírta a Kartát, ezáltal Budapest is az Autómentes Napon résztvevő település lesz. Kis üröm az örömben, hogy nem az igazi Autómentes Napon, hanem 19-én, vasárnap lesz a rendezvény az Andrássy úton. Az Autómentes Nap ugyanis kötött napon, mindig szeptember 22-én van, szándékosan nem hétvégén (csak ha épp szombatra vagy vasárnapra esik), mert legfontosabb üzenete éppen az, hogy a hétköznapokon kellene változtatni közlekedési szokásainkon.
Budapesten idén szeptember 19-én a gyalogosok és a kerékpárosok számára érdekes programokat kínálnak a rendezők reggel tíz és este hat óra között. Több színpadon népszerű zenekarok lépnek fel, a Zöld Zónában bemutatkoznak a civil szervezetek, a Hősök terénél sportolási lehetőségek várják az érdeklődőket. A Pesti Est különszáma közli a teljes programot.
A Levegő Munkacsoport évek óta szorgalmazza az Európai Mobilitási Hét, azon belül is az Autómentes Nap méltó megünneplését Magyarországon. Elsőként adtunk hírt arról, hogy ilyen nap létezik már, majd évről évre több esemény szervezésében vettünk részt.
Ennek jegyében idén szeptember 17-én pénteken az V. kerületi Sas utcában tartjuk az Élő Utcák Napját, mely a Mobilitási Hét egyik eseménye. Az Élő Utcák Napjának az az üzenete, hogy próbáljuk meg olyanná alakítani az utcákat, ahol a gyerekek és felnőttek nyugodtan sétálhatnak, játszatnak, találkozhatnak és beszélgetnek egymással. Ehhez elsősorban arra van szükség, hogy a motorizált forgalom csökkenjen. Szeptember 17-én délután 4-től feléled a Sas utca. A helyi mélygarázsban díjmentesen parkolhatnak a Sas utcai lakosok, a valóban autómentes utcában végre lesz zene, játék. A tavalyi helyszínen, a Hercegprímás utcában azóta már forgalomkorlátozás lépett életbe. Talán volt benne némi szerepünk. Milyen lesz jövőre a Sas utca? Legalább egy napra kipróbáljuk.
A tavalyi hasonló rendezvények nagy népszerűségnek örvendtek, szép idő volt, az emberek nem akarták visszaadni este az utcát az autóknak. Kívánjunk idén szép napsütéses időt az egész Mobilitási Hétre, de különösen az Autómentes Napra, minden egyes településnek szerte Európában!

Hajtman Ágnes


JELES NAPOK
 Augusztus 01.
   A szoptatás világnapja
 Augusztus 09.
   Állatkertek napja
 Augusztus 09.
   A bennszülött népek világnapja
 Augusztus 20.
   1989-ben e napon gyilkolták meg elefántcsont-csempészek George Adamsont, Joy Adamson munkatársát és férjét
 Augusztus 06.
   Hirosima-Nagaszaki emléknap
 
© Leveg? Munkacsoport 1991-2006. — Villámposta: szerkeszto@lelegzet.hu
A Lélegzetben megjelent írások és képek egyeztetés után, a forrás és a szerző feltüntetésével közölhet?k más kiadványokban.